POZIV ZA UPIS TREĆE GENERACIJE STUDENATA
na
Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog – Modul Žan Mone (www.emimi.ucg.ac.me), za studijsku 2023–2024. godinu

Filološki fakultet UCG raspisuje poziv za upis TREĆE GENERACIJE studenata na modul Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog – EMIMI u okviru projekta Žan Mone odnosno ERASMUS+ programa Evropske unije. Poziv se raspisuje za studente master i specijalističkih kao i treće godine osnovnih studija Univerziteta Crne Gore kao i za studente ostalih univerziteta u Crnoj Gori. Osim toga, u perspektivi cjeloživotnog učenja i inkluzivnog obrazovanja, poziv je otvoren i za sve zainteresovane kandidate koji su završili ciklus redovnih studija a žele da ostanu u obrazovnom procesu.

“Mjesec Evrope na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore: Širenje Evropskih vrijednosti kroz Jean Monnet projekte”

Povodom obilježavanja Mjeseca Evrope kroz program Erasmus +, Filološki fakultet Univerziteta Crne Gore 17. maja 2023. organizuje događaj pod nazivom
“Mjesec Evrope na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore: Širenje Evropskih vrijednosti kroz Jean Monnet projekte”
Događaj koji zajednički organizuju Nacionalna Erasmus+ kancelarija u Crnoj Gori i Filološki fakultet Univerziteta Crne Gore treći je u nizu događaja u okviru Mjeseca Evrope kroz program Erasmus+ koji se obilježava kroz različite aktivnosti Nacionalne Erasmus+ kancelarije u saradnji sa partnerima.
Akcija Jean Monnet predstavlja posebnu akciju Erasmus+ programa koja ima za cilj da promoviše znanje o Evropskoj uniji i njenu ulogu u svijetu kroz podržavanje različitih aktivnosti koje se sprovede u akademskom sektoru i šire. Širenje znanja o evropskim vrijednostima predstavlja posebnu važnost za buduću perspektivu crnogorskog društva na evropskom putu. Kroz učešće u sličnim akcijama u okviru Erasmus+ programa, akademski sektor posjeduje svojevrsnu mogućnost za doprinos u tom procesu.
Događaj je prilika da bolje upoznamo uticaj Jean Monnet projekata za bolje upoznavanje, razumjevanje i usvajanje evropskih vrijednosti kroz akademske zajednice na društvo u cijelini; da otvorimo širi dialog o mogućnostima i izazovima tog procesa; kao i da napravimo sinergiju između različitih projekata, a i relevantnih aktera, kako bismo bolje iskorišćavali projektne ishode Jean Monnet akcije i uvećali njihov značaj i uticaj.
PREUZMI AGENDU

RAPORED PREDAVANJA ZA FEBRUAR/JUN 2022.-2023.

Filološkom fakultetu UCG dodijeljena plaketa za kvalitet i uspješnu realizaciju Modula Žan Mone

Dana 10. oktobra 2022. s početkom u 14h00, u amfiteatru Filološkog fakulteta u Nikšiću, biće  organizovan

prijem studenata druge generacije

Modula Žan Mone

EMIMI – Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog,

 

Upisani polaznici Modula, studenti Filološkog, Filozofskog, Ekonomskog, Pravnog, Elektrotehničkog, Fakulteta političkih nauka, Menadžmenta u turizmu i ugostiteljstvu,  kao i kandidati koji su ranije stekli diplome osnovnih, specijalističkih ili master studija, pratiće nastavu tokom zimskog i ljetnjeg semestra akademske 2022–2023. godine.

 

AGENDA

 

14h00 14h45 Prijem studenata, predstavljanje programa, predstavljanje tima, informacije o organizaciji nastave

 

14h4516h45 Početak nastave (amfiteatar)

 

Predmet: Institucionalni razvoj ideje o evropskoj integraciji

Predavač: Mr Nemanja Stankov, FPN – Fakultet političkih nauka, UCG

Produžen rok za upis druge generacije studenata Modula Žan Mone do 7. oktobra 2022.

 Filološki fakultet UCG raspisao je poziv za upis DRUGE GENERACIJE studenata na modul:

Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog – EMIMI,

u okviru projekta Žan Mone i ERASMUS+ programa Evropske unije.


Poziv se raspisuje za studente master, specijalističkih, treće godine osnovnih studija Univerziteta Crne Gore.

Poziv je otvoren i za sve zainteresovane kandidate koji su završili ciklus redovnih studija a žele da ostanu u obrazovnom procesu kroz cjeloživotno učenje. Osim toga, projekat podržava koncept inkluzivnog obrazovanja.

Modul će realizovati odabrani tim profesora sa Filološkog, Filozofskog, Ekonomskog fakulteta i Fakulteta političkih nauka.

 

Pohađanje EMIMI modula omogućiće studentima sticanje novih znanja i vještina o :

1) evropskom radnom pravu;

2) poreskom i budžetskom pravu EU;

3) ulozi i značaju ključnih institucija EU;

4) istorijskom presjeku migratornih kretanja u Crnoj Gori i interkulturalnom dijalogu;

5) kreiranju, obradi i percepciji javnog mjenja u EU;

6) finansijskom tržištu i ekonomskim migracijama;

7) presjeku ideja i zalaganja za stvaranjem zajedničkog evropskog kulturnog prostora, frankofilskim vezama Francuske i Crne Gore, pozitivnom uticaju crnogorske frankofone dijaspore na proces evropskih integracija u našoj zemlji;

8) značaju lingvističkog i traduktološkog aspekta evropskih integracija;

9) osnovama kritičke analize diskursa i uticaju političkog i medijskog diskursa na kreiranje ideologija. 


POTREBNA DOKUMENTACIJA

 • Prijavni formular

 Rok za podnošenje prijave je 7. oktobar 2022. godine.

Evropska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu (EACEA) Evropske komisije dodijelila Filološkom fakultetu plaketu za kvalitet i uspješnu realizaciju Modula Žan Mone

Izvršna agencija Evropske komisije za obrazovanje i kulturu (EACEA) nagradila je Filološki fakultet plaketom Modul Žan Mone 2021-2024.
Plaketa se dodjeljuje u znak priznanja za uspješnu realizaciju projekta u okviru Erasmus + programa iz akcije Žan Mone pod nazivom:
Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog – EMIMI.
Ovim priznanjem nagrađuje se doprinos Filološkog fakulteta razvoju evropskih studija sa fokusom na evropske integracije.
Istovremeno, plaketa predstavlja oznaku izvrsnosti koja obezbjeđuje vidljivost Žan Mone akcije u instituciji i izvan nje.
Filološki fakultet uputio je poziv za upis druge generacije studenata Modula Žan Mone proširivši ciljnu grupu na studente svih fakultetskih jedinica UCG.

Filološkom fakultetu UCG dodijeljena plaketa za kvalitet i uspješnu realizaciju Modula Žan Mone

Izvršna agencija Evropske komisije za obrazovanje i kulturu (EACEA) nagradila je Filološki fakultet Univerziteta Crne Gore plaketom Modul Žan Mone 2021-2024. Plaketa se dodjeljuje u znak priznanja za uspješnu realizaciju projekta u okviru Erasmus + programa iz akcije Žan Mone pod nazivom: Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog – EMIMI. Ovim priznanjem nagrađuje se doprinos Filološkog fakulteta razvoju evropskih studija sa fokusom na evropske integracije. Istovremeno, plaketa predstavlja oznaku izvrsnosti koja obezbjeđuje vidljivost Žan Mone akcije u instituciji i izvan nje. Filološki fakultet uputio je poziv za upis druge generacije studenata Modula Žan Mone proširivši ciljnu grupu na studente svih fakultetskih jedinica UCG. Modul EMIMI omogućava studentima Filološkog i Filozofskog fakulteta UCG da steknu znanja o temama iz oblasti evropskih studija u okviru sljedećih predmeta: Istorijski kontekst migracija i interkulturnog dijaloga u Crnoj Gori, Institucionalni razvoj ideje o evropskoj integraciji, Evropsko radno pravo, Evropsko javno mnjenje o migracijama, Finansijska tržišta i ekonomske migracije, Uloga značajnih istorijskih epoha, sporazuma, ličnosti, frankofonije i crnogorske dijaspore u stvaranju evropskih vrijednosti, Jezički i prevodilački aspekti evropskih integracija, Evropske integracije i migracije u medijskom i političkom diskursu, Poresko i budzetsko pravo EU. U realizaciji modula EMIMI učestvuju predavači sa Fakulteta političkih nauka, Ekonomskog, Filozofskog, Pravnog i Filološkog fakulteta. Pored toga, Modul Žan Mone EMIMI nastoji da implementira koncepte inkluzivnog obrazovanja i cjeloživotnog učenja. Kordinatorka projekta je doc. dr Sonja Špadijer.

Početna aktivnost u okviru mjeseca Evrope kroz Erasmus+ posvećena akciji Žan Mone

Prva u nizu aktivnosti u okviru događaja “Mjesec Evrope kroz program Erasmus+“, koji organizuje Nacionalna Erasmus+ kancelarija u Crnoj Gori održana je u prostorijama Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore, a posvećena je akciji Žan Mone u okviru programa Erasmus+, kako bi se predstavili i promovisali dostignuti rezultati, ali i važnost tema u okviru ove akcije za cjelokupan proces EU integracija naše zemlje.
Cilj događaja bio je pokretanje šireg dijaloga o važnosti i relevantnosti adresiranih tema Žan Mone projekata u kontekstu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, o uticaju dostignutih/planiranih rezultata na pomenuti proces i na dostizanje planiranog uticaja izvan akademske zajednice, na društvo u cjelini.
Dekanka Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore (UCG) prof. dr Aneta Spaić navela je da se u sklopu ove akcije na Pravnom fakultetu počinje sa aktivnostima u vezi sa besplatnom pravnom pomoći svim ranjivim kategorijama.
“Erasmus+ projekat - ENEMLOS -„Pravne klinike u službi ranjivih grupa: poboljšanje zapošljivosti studenata prava putem praktičnog obrazovanja“ je od izuzetnog značaja za osnaživanje komponente praktične nastave na Pravnom fakultetu, koja je do sada, kroz simulaciju praktične nastave i predmeta sprovođena na Pravnom fakultetu”, rekla je Spaić.
Direktorica Nacionalne Erasmus+ kancelarije, Vanja Drljević, kazala je da je akcija Žan Mone od velikog značaja za Crnu Goru, pogotovo zato što je riječ o državi koja je u procesu pristupanja.
“Ovaj program se ipak dosta skromno koristi, i smatram da bi akciju Žan Mone trebalo da iskoristimo još više”, rekla je Drljević.
Ta akcija, kako je istakla, trebalo bi da širi znanje i van akademske zajednice, kako bi se komunikacija proširila na sve važne činioce EU integracija.
Ambasador Francuske u Crnoj Gori, Nj. E. Kristijan Timonije poručio je da, iako je dug put do Evrope, Evropa ne bi trebalo da zloupotrebljava strpljenje, dodajući da treba iskoristiti sve instrumente koji postoje, a kojih, prema njegovim riječima, ima mnogo.
On je kazao da je Žan Mone projekat upravo jedan od alata za evropeizaciju univerzitetskih sistema i razmjene informacija, dodajući da bi programe Erazmusa trebalo koristiti više.
Profesor Vladimir Savković je ocijenio da je u Crnoj Gori potrebna dodatna priprema pravničke profesije za članstvo države u EU.
“Pristupni proces svakako jeste proces prihvatanja osnovnog sistema vrijednosti na kojem počiva EU. Međutim, taj sistem vrijednosti prihvata se prilagođavanjem pravnog sistema, što predstavlja tehnički izazovan proces”, naveo je Savković.
Profesorica Ekonomskog fakulteta UCG-a Gordana Đurović navela je da je u Crnoj Gori prisutan trend evropeizacije obrazovnih procesa u svim predmetima.
“Evropska priča je nadasve horizontalna, multidisciplinarna i sprovodi se 70 odsto pravne tekovine u lokalnim zajednicama, tako da možemo reći da je ona svih naših građana”, rekla je Đurović.
Profesorica Sonja Špadijer saopštila je da je Filološki fakultet po prvi put nosilac projekta iz akcije Žan Mone, pojašnjavajući da je njegov cilj da studentima humanističkih nauka približi teme iz evropskih studija.
“To je prilika da se nastavnici i sudenti aktivno uključe u drustvene procese u crnogorskom društvu i da doprinesu razvoju građanskih vrijednosti”, rekla je Špadijer.
Sa događaja je poručeno da je potrebno više koristiti benefite akcije Žan Mone, čiji je cilj promovisanje izuzetnosti u nastavi i istraživanju iz oblasti studija Evropske unije (EU).

Poziv za učešće u prvoj u nizu aktivnosti u okviru događaja „Mjesec Evrope kroz program Erasmus+"

Nacionalna Erasmus + kancelarija u Crnoj Gori upućuje poziv za učešće u prvoj u nizu zasebnih aktivnosti koje organizuju u okviru događaja „Mjesec Evrope kroz program Erasmus+" .
Početni događaj je posvećen akciji Žan Mone u okviru programa Erasmus+, kako bi se predstavili i promovisali dostignuti rezultati, ali i važnost tema u okviru ove akcije za cjelokupan proces EU integracija naše zemlje.
Ovaj događaj biće održan 10. maja 2022. godine sas početkom u 10h u prostorijama Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
Cilj događaja je pokretanje šireg dijaloga o važnosti i relevantnosti adresiranih tema Žan Mone projekata u kontekstu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, o uticaju dostignutih/planiranih rezultata na pomenuti proces i na dostizanje planiranog uticaja izvan akademske zajednice, na društvo u cjelini. Događaj će takođe poslužiti kao prilika za uspostavljanje sinergije između Žan Mone projekata koji se sprovode u Crnoj Gori. U prilogu je agenda događaja.

RAPORED PREDAVANJA ZA MAJ/JUN

Modul Žan Mone – EMIMI – Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog

Online radionica – 1. 6. 2022. – 14h00 – 17h00

"Hyperbase: web plateform for analysing and visualizing textual data"


Laurent Vanni, PhD,
Ingénieur de recherche IR2 - CNRS
Online radionica: L’Université de Nice, UMR 7320: Bases, Corpus, Langage,
http://bcl.unice.fr/membres/Laurent.Vanni/


Online radionica Hyperbase: web plateform for analysing and visualizing textual data realizuje se u okviru projekta EMIMI zahvaljujući tehničkoj podršci Gospodina Lorana Vanija sa Univerzita u Nici, tim UMR7320: Bases, Corpus, Langage. Riječ je nastavku ranije saradnje tokom dvije odlazne mobilnosti doc. dr Sonje Špadijer (UCG, Filološki fakultet).

Cilj radionice je da se studenti i zainteresovani profesori upoznaju sa funkcionisanjem platforme za statističku obradu teksta, Hyperbase web, na primjeru teksta iz oblasti političkog diskursa. Pored toga, polaznici radionice biće u prilici da se aktivno uključe u proces kreiranja sopstvenih baza.
Ciljne grupe: studenti polaznici modula EMIMI i svi zainteresovani profesori
Radni korpus (osmisliti i prikupiti prije radionice):
Za pripremu radionice idealno bi bilo da učesnici unaprijed pripreme minimum 4 tekstualne datoteke/fajla (običan Tekst Document, tip Notepad, dakle ni pdf ni word).
Svaka datoteka predstavlja metapodatke korpusa.
Metapodaci zavise od radnih hipoteza svakog polaznika pojedinačno.

Tako na primjer, svaka datoteka/fajl jednog korpusa (koji ima minimum 4 fajla text.doc približno iste dužine) može predstavljati različitu godinu objavljivanja odabranih tekstova iz date oblasti, ili sl.; ako se pak bavimo autorima, svaka datoteka predstavlja pojedinog autora; ako se radna hipoteza odnosi na žanr, svaki fajl u korpusu predstavlja različiti žanr, i sl. Tekstovi treba da budu na nekom od stranih jezika budući da softver još uvijek nije obuhvatio BCMS jezike.

Metodologija istraživanja:
Hipotezom se ispituju kontrasti u okviru korpusa. Odnosno, njome se istražuju karakteristike svakog teksta u odnosu na druge.
Stoga treba imati na umu da Hyperbase ne obrađuje jezik kao cjelinu, već specifičan korpus koji se temelji na specifičnim pretpostavkama.

RAPORED PREDAVANJA ZA april

Prijem studenata prve generacije Žan Mone modula EMIMI

Na Žan Mone modul “Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog – EMIMI” prijavio se 21 student, a od danas će predavanja realizovati odabrani tim profesora sa Filološkog, Filozofskog, Ekonomskog fakulteta i Fakulteta političkih nauka, rečeno je na današnjem prijemu studenata prve generacije.
Koordinatorka projekta, doc. dr Sonja Špadijer kazala je da će studenti pohađanjem modula EMIMI steći nova znanja i vještine o evropskom procesu integracija, migracijama i interkuluralnom dijalogu.
„Zadovoljstvo je istaći da Filološki fakultet Univerziteta Crne Gore po prvi put realizuje projekat iz akcije Žan Mone koji podržava Evropska unija kroz program ERASMUS +, a sufinansira ga Univerzitet Crne Gore“, dodala je ona i kazala da će studenti kroz osam tematskih cjelina koje će se realizovati dva puta sedmično, u okviru dvočasovnih blokova, imati priliku da shvate značaj usvajanja evropskih vrijednosti kao ključne karike u demokratskom sazrijevanju crnogorskog društva i da razviju kritički stav u odnosu na sopstvenu ulogu u čitavom procesu.
Prisutnim studentima obratili su se i predavači kurseva ovog modula prof. dr Vesna Simović Zvicer (Fakultet političkih nauka), prof. dr Milijana Novović Burić (Ekonomski fakultet), doc. dr Adnan Prekić (Filozofski fakultet), prof. dr Dragan Bogojević (Filološki fakultet), doc. dr > Olivera Vušović (Filološki fakultet) i saradnik u nastavi mr Nemanja Stankov (Fakultet političkih nauka), pored kojih će nastavu držati i prof. dr Olivera Komar (Fakultet političkih nauka) i doc. dr Sonja Špadijer (Filološki fakultet).
Prijemu studenata prisustvovale su i direktorka Nacionalne Erasmus+ Kancelarije Vanja Drljević, kao i menadžer Kancelarije za međunarodnu saradnju UCG Ana Dragutinović.
Akcija Žan Mone u oblasti visokog obrazovanja podržava nastavu i istraživanje u oblasti studija Evropske unije širom svijeta. Pod EU studijama podrazumijeva se proučavanje Evrope u cjelini, sa posebnim naglaskom na EU dimenziju, iz unutrašnje ali i iz globalne perspektive.

RAPORED PREDAVANJA ZA MART

DRUGI POZIV ZA UPIS PRVE GENERACIJE STUDENATA

na Žan Mone modul u okviru Erasmus + programa Evropske unije:

Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog - EMIMI

(mart, april, maj 2022.)

Nosilac projekta Žan Mone (Erasmus+) Filološki fakultet raspisuje drugi poziv za upis prve generacije studenata na modul Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog - EMIMI.
Poziv se raspisuje za studente humanističkih i društvenih nauka prve i druge godine master studija kao i specijalističkih studija Univerziteta Crne Gore.
U procesu pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji migracije i interkulutralni dijalog zauzimaju zapaženo i važno mjesto. Glavni ciljevi modula EMIMI su da studenti humanističkih i društvenih nauka, master i specijalističkih studija, stiču nova znanja i vještine o evropskom procesu integracija, migracijama i interkuluralnom dijalogu, da razumiju značaj usvajanja evropskih vrijednosti kao ključne karike u demokratskom sazrijevanju crnogorskog društva i da razviju kritički stav u odnosu na sopstvenu ulogu u čitavom procesu.

PRVI POZIV ZA UPIS STUDENATA na (online) modul Žan Mone:

PRVI POZIV ZA UPIS STUDENATA na modul Žan Mone:
Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog - EMIMI
studijska 2021/2022. godina

Filološki fakultet raspisuje prvi poziv za upis prve generacije studenata na modul:
Multidisciplinarne studije o integracijama i migracijama kroz interkulturalni dijalog - EMIMI u okviru projekta Žan Mone kao dio ERAZMUS+ programa Evropske unije.
Poziv se raspisuje za studente prve i druge godine master studija kao i specijalističkih studija na Filološkom i Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. U procesu pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji migracije i interkulutralni dijalog zauzimaju zapaženo i važno mjesto. Glavni ciljevi modula EMIMI su da studenti master i specijalističkih studija na Filološkom i Filozofskom fakultetu stiču nova znanja i vještine o evropskom procesu integracija, migracijama i interkuluralnom dijalogu, da razumiju značaj usvajanja evropskih vrijednosti kao ključne karike u demokratskom sazrijevanju crnogorskog društva i da razviju kritički stav u odnosu na sopstvenu ulogu u čitavom procesu.

USVAJANJE PLATFORME

Tekst Tekst Tekst TekstTekst Tekst

SVE JE POČELO...

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur ...

-->